Пам'ятаємо...
14 грудня 2014 року в БК смт. Дашава відулась урочиста академія з нагоди 100 Українського Січового Стрілецтва. Федорів О. С. виступила перед громадою села з лекцією на тему "В. Винниченко про УСС: - "Таке військо трапляється раз на тисячу літ".
Основні тези доповіді
Україна та українці заявили про себе в контексті міжнародної політики в часи Першої світової війни. Ця війна розпочала новий етап у житті галицьких українців - період практичної боротьби за українську справу.
Українці прагнули створити дієву силу, здатну, у випадку можливого світового конфлікту між імперіями стати на захист українства.
У перші дні світової війни українські політики Галичини і Буковини створили у Львові міжпартійну організацію Головну Українську Раду на чолі з Костем Левицьким. Організовано корпус військових добровольців "Українські Січові Стрільці".
"Здіймається пожежа війни, в якій тріснуть кайдани, що давили поневолені народи. В сій пожежі кується будучність України... Український народе! До зброї! З оружжям в руці зміримося з відвічним нашим ворогом, з російським царизмом! З оріжжям в руці постоїмо за наші права, честь, будучність" - заклик українських політиків.
За три тижні зголосилося 28 тисяч осіб, які представляли різні соціальні верстви, професії. Влада обмежила легіон всього до 2,5 тисяч. 70% легіону були громадсько-політичні діячі, адвокати, педагоги, письменники, журналісти, митці, студенти.
Легіон формувався у серпні-вересні 1914 року спочатку у Львові, потім в Стрию. Січові стрільці давали клятву на вірність Австрії та Україні. Січові Стрільці стали силою, яка мала значний вплив на формування національної соборницької психології. У цьому русі провідною була ідея єдиності усіх українців, як спадкоємців козаків-січовиків.
Яскравою сторінкою був бойовий шлях легіону. 10 вересня 1914 року надійшов наказ застосувати підрозділи УСС для оборони Карпатських перевалів. Були перемоги, були і поразки - бій за гору Маківку і бій за гору Лисоню.
Дисциплінованість Січових Стрільців, їх патріотизм, державницькі почування витворили пласт оригінальної військової культури. Відповідно до істоичних обставин, у яких опинився весь український народ, українське стрілецтво створило свою визвольну стратегію.
Особливе місце в середовищі УСС займала стрілецька пісня, у якій чи ненайбільше відтворені всі ті прагнення і ідеї, що ними жило стрілецтво.
В історію українського народу УСС вписали славетні сторінки боротьби за волю України. Вони стали ударною силою Української революції.
ЇХ РОЛЬ У ВИЗВОЛЬНІЙ БОРОТЬБІ НЕОЦІНЕННА.