Таємниці минулого
8 клас. Історія України. Учні отримали завдання: "Організувати пресконференцію з українськими гетьманами: Іваном Брюховецьким, Іваном Виговським, Петром Дорошенком." Завдання охоплює підготовку візитівки гетьмана, питань ітерв'ю, захист позиції гетьмана.
Короткий звіт про виконану роботу учнями
Звинувачувальне питання Петру Дорошенку (звинувачує Ланчак А.)
Я звинувачую П. Дорошенка в тому, що він не зміг повністю об'єднати Україну в єдину державу. Він уклав союз з Польщею, Туреччиною, Московією, які не призвели до бажаного результату. Також звинувачую за укладення Підгаєцького договору, за яким дозволив польській шляхті до своїх маєтків. Що пан Дорошенко може сказати у свій захист?
Слово на захист Петра Дорошенка (захищає Капко Марта)
Гетьман П. Дорошенко невинний, оскільки він був вимушений шукати собі союзників. А про які саме договори ви говорите? Назвіть дати цих договорів... Отож бо, мій підзахисний з Московією не укладав ніяких договорів. Щодо Підгаєцького договору, то у всьому вина І. Сірка, оскільки мій підзахисний мав певний план, а Сірко рушив у похід на Крим. Тому татари уклали мир з Польщею, що і змусило Петра Дорошенка укласти вищезгаданий договір.
Звинувачення Дем'яну Многогрішному (звинувачує Капко Марта)
Я звинувачую Д. Многогрішного у тому, що він зрадив Україну, коли не витримав наступу московського війська і перейшов на бік Москви, склавши присягу царю. А ще він підписав Глухівські статті з Москвою. Що можете заявити на свій захист?
Слово на захист Дем'яна Многогрішного ( захищають Гнидин О. Ружицька А.)
Це була звичайна дипломатична гра. Присягнувши від безвиході на вірніст московському цареві, Многогрішний вів таємні перемовини із П. Дорошенком про воз'єднання України і її перехід під протекторат Туреччини. А Глухівські статті дозволяли мати 30 тисяч війська, дозволили розпочати процес відновлення прав козацької України часів Богдана Хмельницького, перестав підкорятися наказам Москви, позбавиви посад багатьох московських старшин. Выдновив звєязки з П. Дорошенком і навіть надавав йому військову допомогу. Московький цар оцінив заслуги мого підзахисного - піддав тортурам і вислав у Сибір.
Дем'ян Многогрішний
Щирий, відвертий.
Уклав (Глухівські статті)
Прагнув (поширити владу на все Лівобережжя)
Вів (таємні переговори з П. Дорошенком)
Хотів зберегти Українську Державу
Мученик
(Гнидин, Ружицька)
Звинувачення на адресу Івана Брюховецького (звинувачує Михайлів Ю)
Я вважаю, що Московські статті, підписані гетьманом були ганебними, оскільки зводили автономію козацької держави до символічного мінімуму. Саме ці статті стали причиною падіння гетьманського режиму.
Обвинувачений є типовим бюрократом, який не переймається народними інтересами. Коли він отримав посаду гетьмана, то замість того, щоб порвати з Москвою, він підписує Батуринські статті. Звинувачується в тому, що після смерті Хмельницького став нищити суверенітет держави.
Захист І. Брюховецького (захисник Шимків О.)
Так, дійсно, мій підзахисний укладав ці статті. Через його попередника Я. Сомка, у якого з Москвою були погані відносини, у Брюховецького не залишилост вибору. Його згубне бажання будь якою ціною залишитись гетьманом, призвело до того, що Гетьманщина опинилася під великою залежністю Москви. Але, усвідомивши це, у січні 1668 року відкрито виступив проти Москви на старшинській нараді у Гадячі, та запопонував перейти під турецький протекторат. А також закликав до об'єднання з Правобережжям. Тоді уклав союз із Кримським ханством і спільно виступив проти Московської Армії. Отже підсумовуючи вище наведені аргументи, прошу пом'якшити вирок моєму підзахистному.